Infolinia (22) 776 49 86 35 gr/min
(22) 787 90 16 35 gr/min, kom.: 515 28 28 99
kontakt email   hittravel@hittravel.pl   kontakt skype   hittravel   kontakt skype   hittravel
Szukaj
ofert
Kraj / Region
Transport
Wyjazd od
Powrót przed
Cena od ... do
Wylot z / wyjazd z
Rodzaj oferty
Parametry hotelu
Kategoria
Wyżywienie
Długość pobytu
Udogodnienia
Uczestnicy
Liczba dorosłych
Liczba dzieci
Parametry dodatkowe
Opinie o hotelach
Temperatury
Wyszukaj na mapie
Zaznacz na mapie miejsce, do którego chcesz jechać
i szukaj ofert w promieniu :
Wpisz nazwę hotelu
Organizator
Nie wiesz dokąd ...
kliknij, a my przygotujemy
ofertę lub oddzwonimy
Newsletter
chcesz otrzymywać promocje
i Last Minute dodaj e-mali
Rumunia
Przewodnik - Rumunia
Stolica:Bukareszt
Język:rumuński
Waluta:lej (RON)
Szczepienia:nie ma obowiązku szczepień
Wiza:nie ma obowiązku wizowego przy pobycie krótszym niż 90 dni.
 z  Rumunia
Średnie temperatury:
 
miesiące:IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
oC:-7-55111828303018126-3
Opis:

OPIS
Rumunia jest pańswem położonym na południowo - wschodnim krańcu Europy, nad Morzem Czarnym. Od północy do południa, przez większość kraju rozciągaja się Karpaty, dzielące sią na Karpaty wschodnie, Zachodnie i Południowe, na zachód od gór, na poziomie  znajduje się Wyżyna Transylwańska. Na południe i wschód rozciąga się Nizina Rumuńska, przez którą przepływa Dunaj wraz ze swoimi dopływami i u ujścia do Morza Czarnego tworzy rozległą deltę.

KLIMAT
Na południu Niziny Wołoskiej i w Dobrudży warunki pogodowe są zbliżone do śródziemnomorskich, a w wyżynnym centrum - do panujących w Europie Środkowej. Duży wpływ na klimat Wyżyny Mołdawskiej i Niziny Wołoskiej ma wiatr wiejący z północnego wschodu i ze wschodu, zwany crivatul. To za jego sprawą zimy są tam ostre, śnieżne, lecz krótkie, a lata długie i gorące.

MIASTA I CO WARTO ZOBACZYĆ
Jassy to bardzo ciekawe i dobrze rozwinięte miasto obfitujące w liczne zabytki i piękne cerkwie. Najbardziej okazałą budowlą jest tutaj Rumuński Pałac Kultury. Jest tutaj również prześliczny park o ogromnej powierzchni wraz z ciekawym ogrodem botanicznym. 
Kluż-Napoka To kolejne miasto z interesującymi zabytkami. Warto tu zobaczyć między innymi Plac Avram Iancu z prawosławną katedrą, Teatrem Narodowym i Statuą Avram Iancu, Plac Unirii z kościołem katolickim i pomnikiem króla Macieja Korwina, Ulicę Uniwersytecką z Uniwersytetem Babes-Bolyai i kościołem reformowanym. Jest tu również wiele muzeów: Muzeum Etnograficzne Siedmiogrodu, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki, Muzeum Zoologii i Muzeum Farmacji. Nie wolno również zapomnieć o Cmentarzu "Hazsongard" z XVI wieku. 
W Braszowie można zwiedzić późnośredniowieczny Czarny Kościół (rum. Biserica Neagră), wybudowany 1382-1477 oraz kościół św. Mikołaja (XIV w.). W okolicy znajduje się zamek Bran, należący według legend do księcia Drakuli. 
Kaczyka słynie z największego w Rumunii Sanktuarium Maryjnego, wybudowanego na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Cudowny obraz Czarnej Madonny Kaczyckiej przeniesiony został ze Stanisławowa (dzisiejszy Iwano - Frankwosk). Uwagę przyciąga czterdziestometrowa wieża oraz potężny krzyż umieszczony nad głównym wejściem oraz napis w języku polskim: "O Maryjo bez grzechu poczęta - módl się za nami". 
Sybin przyciąga dobrze zachowanym Starym Miastem z mnóstwem zabytków. Charakterystyczne dla Sybinu są strome dachy z grubej, rdzawoczerwonej dachówki. Do najważniejszych miejsc, kóre powinien odwiedzić każdy turysta należy zaliczyć: 
Muzeum Narodowe, Rynek z zabytkowym ratuszem z XII wieku., Pałac Brukhental, Kościół Urszulanek, Muzeum Historii Farmacji, Ewangelicki Kościół Parafialny, Pasaż Schodów, Muzeum Historyczne oraz Muzeum Etnograficzne.
Braszów to jedno z najpiękniejszych miast rumuńskich również ważny ośrodek naukowy i kulturalny. Wspaniale zachowało się tu stare miasto. Warto zobaczyć tu rynek wraz z ratuszem, muzeum historyczne, Cerkiew prawosławną, cerkiew św. Mikołaja, mury miejskie z bramami, Muzeum Etnograficzne, kościół św. Bartłomieja, Czarny Kościół.
 

KUCHNIA
Sztuka kulinarna tego kraju ma wiele wspólnego z kuchniami państw sąsiednich: Mołdawii, Ukrainy, Serbii i Czarnogóry oraz Węgier. Rumuni jedzą dużo mięsa, głównie wieprzowinę, wołowinę i drób, potraw mącznych oraz warzyw i owoców. Typowo rumuńskim smakołykiem jest danie o nazwie sarmale. Jest to danie przypominające polskie gołąbki, przyrządzane z mielonego mięsa owijanego w liście kapusty lub winorośli. Inną specjalnością kuchni tego kraju jest  jest mamaliga. To danie, którego korzenie wywodzą się z Turcji przyrządzane jest z rozdrobnionej, gotowanej kukurydzy z dodatkiem sera i masła. W Rumunii je się również sporo kiełbas i zup. Wśród napojów, szczególnie alkoholowych królują wina. Rumuni maja wiele odmian bardzo dobrych win, które pije się chętnie od wybrzeży Morza Czarnego, przez wyżyne Mołdawską aż po Karpaty.

BEZPIECZEŃSTWO 
Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak zachować ostrożność w rejonie dużych aglomeracji (okolice dworców kolejowych, placów targowych, środki komunikacji miejskiej), gdzie często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, a także na obwodnicach wielkich miast, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych.

 WARTO WIEDZIEĆ
- godziny otwarcia sklepów: sklepy spożywcze 8.00-18.00 (soboty: 8.00-14.00); inne sklepy 10.00-19.00 (soboty: 10.00-14.00);  super- i hi-permarkety, są otwarte także w niedzielę. 
- Większość urzędów rumuńskich pracuje w godzinach 8.00-16.00, jednakże interesanci przyjmowani są z reguły przez 4 dni w tygodniu w różnych godzinach, w zależności od urzędu. 
- dni ustawowo wolne od pracy to 1 i 2 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny (według kalendarza prawosławnego), 1 maja, 1 grudnia, 25-26 grudnia.

RELIGIA
Przynależność do Kościoła prawosławnego deklaruje 85% obywateli. Katolicy stanowią około 7%, a protestanci prawie 5% ludności. Odradza się judaizm - około 1 % mieszkańców określa się jako wyznawcy religii żydowskiej.

NUMERY ALARMOWE
policja  955 
pogotowie ratunkowe  961 
straż pożarna  981 
pomoc drogowa  22 21 553, tel. kom. (+40 92) 38 27 15

SŁOWNICZEK
Dzień dobry (rano) - buna dimineata (bune diminkaca)
Dzień dobry (w ciągu dnia) - buna ziua (bune z-iua)
dobry wieczór - buna seara (bune sjara)
do widzenia - la revedere (la rywydery)
dobranoc - buna seara (bune sjara)
cześć - sanatate (sanataty)
proszę - va rog (wa rog)
dziękuję - multumesc (mulcumysk)
przepraszam - scuzati (skuzaci)
Ile to kosztuje ? - cit costa acieasta ? (Kyt kosta aczista?)
tak - da
nie - nu
nie wiem - nu stiu (nu sztiu)

 

                                              Godło

                              FLAGA RUMUNII                                            GODŁO RUMUNII

 

Ambasada RP 
Aleea Alexandru nr 23; Sector 1, Bukareszt 
tel. (004021) 3082 200 ; fax. 230-78-32 
e-mail: ambasada@bukareszt.ro 
strona internetowa: www.bukareszt.ro

Wydział Konsularny 
adres - j.w. 
tel.(004021) 3082 289; tel./fax. 230-16-53 
e-mail: konsul@bukareszt.ro

Wydział Ekonomiczno - Handlowy 
Bd. Aviatorilor nr.24; Sector 1, Bukareszt 
Tel. (004021) 230-02-03; Fax. (004021) 230-77-32 
e-mail: weh@pol.ro 
Strona internetowa: www.polonia.ro

touroperatorzy
touroperatorzy
 
KSI Media Wykonanie KSI Media
Opublikowane na stronie informacje i materiały nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
 
Last minute,Wycieczki,Egipt,Hurghada,Sharm El Sheikh,Turcja,Tunezja,Grecja,Kreta,Rodos,Bułgaria,Hiszpania,Teneryfa,Majorka,Biuro podróży Warszawa,